خانه / اطلاعات جغرافیایی(GIS) / ردیاب خودرو چیست ؟

ردیاب خودرو چیست ؟

259 بازدید

سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) یک سیستم رادیویی ناوبری در سراسر جهان می باشد. یکی از کاربردهای مهم این دستگاه، ردیابی خودرو می باشد که در این مقاله بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

یک سیستم ردیابی GPS از شبکه جهانی ناوبری ماهواره ای (GNSS) استفاده می کند. این شبکه شامل طیف وسیعی از ماهواره هایی است که از سیگنال های مایکروویو استفاده می کنند. این امواج به دستگاه های GPS منتقل شده تا اطلاعات مربوط به مکان، سرعت، زمان و جهت خودرو را نمایش دهند. بنابراین یک ردیاب خودرو می تواند در زمان واقعی و تاریخی مکان یک خودرو را نمایش دهد.

جی پی اس سیگنال های ماهواره ای خاصی را فراهم می کند که توسط گیرنده پردازش می شود. این گیرنده ها نه تنها مکان دقیق را ردیابی می کنند، بلکه می توانند سرعت و زمان را نیز محاسبه کنند. در سامانه ردیاب خودرو وقایع و رخدادهایی که در طی سفر خودرو پیش می آید، ذخیره می شود. هر گونه رخ داد غیر استاندارد، نظیر تخطی از سرعت مجاز، خروج از محدوده و یا مسیر تعیین شده، ورود به محدوده و یا مسیر خاص، توقف غیر مجاز و … بعنوان وقایع در سیستم ثبت و بلافاصله در سامانه همراه با موقعیت آن نمایش داده می‌شود. علاوه برآن امکان ارسال پیامک برای افراد خاص در این شرایط برای سامانه وجود دارد.

سامانه ردیابی gps از دید تجاری، بیشتر برای ردیابی خودرو کاربرد دارد. سامانه های ردیابی gps براساس ذخیره سازی اطلاعات به دو نوع  تقسیم می شوند. اول آن دسته از سامانه های gps هستند که اطلاعات را در یک حافظه داخلی ذخیره می کنند که به آنها دستگاه سیستم ردیابی منفعل می گویند. دوم آن دسته از سیستم های GPS هستند که اطلاعات خود را در به پایگاه داده ارسال می کنند به این  نوع سیستم ها سامانه ردیابی فعال می گویند.

یک سیستم ردیاب منفعل موقعیت مکانی را نظارت می کند و داده های آن را در سفر بر اساس انواع خاصی از وقایع ذخیره می کند. برای مثال، این نوع سیستم GPS ممکن است داده هایی مانند مکانی که دستگاه طی ۱۲ ساعت گذشته به آن سفر کرده است، را ذخیره کند. داده های ذخیره شده در این نوع از سیستم ردیابی GPS اطلااعات در یک حافظه داخلی یا کارت حافظه ذخیره می شود.

یک سامانه ردیاب فعال با نام بیدرنگ (RealTime)  نیز شناخته می شود، چرا که در این سامانه  اطلاعات خودروها به صورت لحظه ای در یک پایگاه داده ذخیره می شود. سیستم های ردیابی فعال معمولا برای ردیابی خودرو یا نظارت بر افراد مانند کودکان، بیماران و سالمندان استفاده می شوند.

ردیاب خودرو چگونه کار می کند

در سامانه ردیاب خودرو از gps برای دست آوردن طول و عرض جغرافیایی استفاده می شود. از سیمکارت نیز برای ارسال اطلاعات به صاحب آن استفاده می شود. با استفاده از تكنولوژي AVL (ترکیب کاری gps و سیمکارت) می‌توان جابجایی اشیاء قابل حمل از قبیل، خودروهاي پلیس، خودروهای ساختمان، خودروهاي كارشناسان بازدید، تاكسی سرویس هاي سطح شهر، آژانس های درون و برون شهری، اتوبوس ها، خودروهای نظارتی و اجرایی، خودروهای حمل زباله و مواردی از این قبیل را كنترل كرد.

کاربردهای سامانه ردیاب خودرو

  • موقعیت یابی خودروها به صورت لحظه ای
  • تعیین سرعت مجاز برای خودرو و ارسال هشدار در صورت عدم رعایت سرعت مجاز
  • مشخص کردن مسیر حرکت و ارسال هشدار در صورت تغییر مسیر (خودروهای مخصوص حمل پول و…)
  • کمک به پلیس برای پیدا کردن خودروهای سرقت شده
  • ثبت برنامه سرویس های دوره ای در سامانه ردیاب خودرو
۲۵۹ بازدید

همچنین ببینید

ردیاب خودرو تلتونیکا مدل fmb920

جی پی اس Teltonika FMB920 ماژول ردیابی در لحظه با قابلیت اتصال GNSS ،GSM و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *