خانه / ارتباط مردمی / سامانه‌های ارتباط مردمی شرکت آب و فاضلاب ( سامانه ۱۲۲)

سامانه‌های ارتباط مردمی شرکت آب و فاضلاب ( سامانه ۱۲۲)

787 بازدید

سامانه ۱۲۲ شرکت‌های آب و فاضلاب نرم افزاری جهت مدیریت تماس‌ها و ثبت پیام‌های شهروندی در حوزه مشکلات مربوط به شبکه آب رسانی و فاضلاب شهری و روستایی می‌باشد. سرعت در پاسخگویی به تماس‌ها در سامانه ۱۲۲ و سامانه‌های مشابه در شرکت‌های دیگر مانند ۱۹۴ در شرکت‌های گاز و ۱۳۷ در شهرداری‌ها اولویت اول کاری به حساب می‌آید. شهروندان در اولین گام وقتی حس می‌کنند تماس گرفته شده آنها با شرکت آب و فاضلاب در فرآیند رسیدگی قرار می‌گیرد احساس رضایت نسبی پیدا می‌کنند. البته مدیریت این تماس و ارجاع آن به واحد مربوطه و ارسال واحد امداد و حوادث مراحل بعدی کار است که اهمیت خاص خود را دارد، اما چه تحلیلی باید بر روی یک تماس صورت گیرد تا مطمن شویم مراحل کار در بهینه ترین حالت ممکن و با کمترین هزینه نیروی انسانی در حال انجام است؟

اتفاقات در حوزه آب رسانی و شبکه‌های فاضلاب اغلب به صورت محله‌ای و حتی ممکن است شامل چندین محله نیز گردد. به عنوان مثال وقتی تماس‌های ثبت شده در یک سامانه ۱۲۲ مورد تحلیل قرار می‌گیرد مواردی که دارای پیش کد شماره مشترک هستند زیاد دیده می‌شوند. دلیل این موضوع درگیر شدن گروهی از شهروندان با حادثه اتفاق افتاده و تماس آنها با سامانه ۱۲۲ می‌باشد. بنابراین یک سامانه هوشمند ۱۲۲ قابلیت گروه بندی شهروندان بر اساس پیش شماره را باید داشته باشد. از طرفی سامانه ۱۲۲ یک سامانه مبتنی بر نقشه می‌باشد. این نقشه چه به صورت آفلاین و چه به صورت آنلاین باید در سامانه محدوده شبکه آبرسانی و فاضلاب را مشخص نموده و بر اساس پیش شماره شهروندان هر گروه را در پنل سامانه ۱۲۲ برای مشاهده با رنگ متفاوتی مجزا نموده و نمایش دهد. تعاریف اولیه پیش شماره‌های شهروندان همگی در سامانه ۱۲۲ قابل انجام و به عنوان اطلاعات پایه سامانه ۱۲۲ در نظر گرفته می‌شود. بر اساس تعاریف اولیه نقشه تفکیک شده و اطلاعات به صورت گرافیکی قابل مشاهده می‌باشد. بنابراین به صورت لحظه‌ای میزان تراکم تماس‌ها در هر منطقه بر روی نقشه نمایش داده شده و البته این گزارشات توسط گزارش‌ساز سامانه ۱۲۲ نیز در قالب جدول هم قابل استخراج است.

شما در سامانه هوشمند ۱۲۲ به راحتی می‌توانید برای گروهی از شهروندان که در بالا نیز به آنها اشاره شد و ممکن است گزارش یکسانی از یک حادثه داشته باشند پیام صوتی مشترک پخش نمایید. همچنین شما می‌توانید توسط یک سرویس هوشمند دیگر سامانه ۱۲۲ وضعیت تماس‌های قبلی شهروند را در صورت وجود به او اطلاع دهید. در بررسی‌های انجام شده این موارد حجم قابل قبولی از نیروی انسانی صرف شده در پاسخگویی را کاهش می‌دهند و سامانه ۱۲۲ کار خود را چابک‌تر انجام می‌دهد.

واحد پاسخگویی و اپراتوری سامانه های امداد و حوادث همگی باید قابلیت تعریف چارت سازمانی را داشته باشند. در یک سامانه ۱۲۲ نیز شما باید این قابلیت را داشته باشید که اپراتورهای هر ناحیه را در صورت نیاز تعریف کرده و تماس‌ها بر اساس چارت سازمانی توزیع شود. البته ممکن است ضرورت اطلاع از هر تماس در ۱۲۲ بسیار بالا باشد و مدیران تمایل داشته باشند در اولین فرصت از این حادثه باخبر شوند. هر اپراتور در سامانه ۱۲۲ می‌تواند شماره‌هایی را در پنل خود تعریف نموده و پیام ثبت شده را برای شماره‌های در نظر گرفته شده توسط زیر سیستم ارسال پیام سامانه ۱۲۲ ارسال نماید. البته یک سامانه ۱۲۲ جامع باید بتواند مدیریت تماس‌های فعال، تعداد اپراتور فعال در سیستم، تماس‌های مانده در صف پاسخگویی و خیلی از موارد دیگر را پوشش دهد.

سامانه ۱۲۲ طراحی شده در شرکت رایان اندیشه نصر سامانه‌ای مبتنی بر بستر GIS می‌باشد. این سامانه ۱۲۲

۷۸۷ بازدید

همچنین ببینید

پیامک های تبلیغاتی (پنل پیامکی پرستو)

پیامک های تبلیغاتی وتاثیر آن: پیامک های تبلیغاتی روز به روز بیشتر می‌ شوند هر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *