سامانه مدیریت ناوگان (سمن)

سامانه مدیریت ناوگان (سمن)

نسخه اول سامانه مدیریت ناوگان اندیشه در سال 1384 برای استفاده در ماشین های آتش نشانی تولید شد در آن زمان از بستر رادیویی برای انتقال اطلاعات موقعیت ماشین ها استفاده می شد. این روند هم زمان با رشد تکنولوژی و توسعه شبکه تلفن همراه در این سامانه ادامه پیدا کرد و هم اکنون نسخه 9 این سامانه راه اندازی شده است که یکی از سامانه های ردیاب خودرو پیشرفته کشور بوده و مجموعه های مهم دولتی و خصوصی و شخصی کشور از آن بهره مند می باشند.

 • نوع نرم افزار : AVL (ردیاب خودرو)
 • زبان برنامه نویسی :Microsoft C# .Net 2015 (مبتنی بر تکنولوژی AJAX)
 • پایگاه داده : Microsoft SQL Server 2016
 • معماری پیاده سازی : چند لایه
 • گزارش ها : Stimul soft
 • GIS : GeoServer یا ArcGIS Server
 • مکان اجرا در انواع مرورگر : IE، Chrome، Firefox، Opera، Safari و…
 • شبکه و اینترنت : ارائه در محیط شبکه و اینترنت به صورت Web Base
 • امکان ارائه سورس نرم افزار ردیاب : در صورت توافق با مشتری
 • امکان توسعه نرم افزار : امکان توسعه نرم افزار بنا به درخواست کاربر و ایجاد زیر سیستم های متنوع وجود دارد.
 • امکان یکپارچه سازی با دیگر سیستم های سازمان: امکان ارتباط با انواع سیستم ها از طریق ارتباطات متداول مانند Web Server و Database Relationship وجود دارد.
 • سطوح دسترسی : سطوح دسترسی کاربران در سطح انواع خدمات نرم افزاری
 • امکان بومی سازی : وجود دارد
 • امنیت: دارای امنیت بر مبنای فرم و فیلد (Security By Field) و امنیت براساس اطلاعات (Security By Data) و سیستم ردگیری تغییرات کاربری (User Log & Audit Trail)
 • کاربری همزمان: عدم افت سرعت با بیش از 1000 کاربر
 • پلتفرم : قابیلت اجرا بر روی تمامی پلتفرم ها : Windows Server، Windows 7, Linux , ......
 • تکنولوژی ها : HTML5, AJAX, CSS3,WEB2,ASP.NET 4,JQuery
 • نسخه موبایل : Android
 • امکان بروز رسانی نرم افزار کاربران (client side) بصورت اتوماتیک و بدون نیاز به حضور فیزیکی کارشناسان فنی.
 • تهیه نسخ پشتیبان از اطلاعات نرم افزار بصورت اتوماتیک انجام خواهد شد و مدیر نرم افزار قادر خواهد بود زمان و محل تهیه نسخ پشتیبان را تنظیم نموده و نرم افزار براساس این تنظیمات اقدام به تهیه خودکار نسخ پشتیبان از کلیه اطلاعات می نماید.
 • خدمات، پشتیبانی و آموزش
 • کلاس و دوره های آموزشی
 • راهنمای فنی (Technical Reference
 • کتاب راهنما (User Manual)
 • نصب و راه اندازی کامل توسط پرسنل شرکت
 • ارائه نسخه جدید به مشتریان
 • امکان اعزام کارشناس برای رفع اشکال سیستم و آموزش کارکنان
 • امکان اشکال زدایی برنامه در هر لحظه به صورت Online
 • شش ماه گارانتی
 • انعقاد قرارداد پشتیبانی فنی سالیانه پس از اتمام دوره گارانتی

مقدمه ای بر ردیابی :

از زمان ماقبل تاريخ مردم سعي مي کردند يک راه قابل اطمينانی که به آنها بگويد کجا هستند و حتي آنها را به جاييکه مي روند راهنمايي نماید و به خانه بازگرداند.  مردمان غارنشين زمانی که براي تهيه غذا به شکار مي رفتند، احتمالا از سنگ‌ها و شاخه های کوچک براي علامت‌گذاری مسير خود استفاده مي کردند. همچنین ملوانان ابتدا سواحل را به دقت دنبال می نموند تا از گم نشوند. از این رو ردیابی و پیدا کردن مسیر یکی از نیازهای اولیه انسان بوده و هست. این نیاز باعث گردید که سرعت تولید روشهای متنوع برای به مقصود رسیدن بسیار بالا و تنوع آن زیاد باشد. اما در عصر حاضر GPS یکی از دقیقترین و ساده ترین روشهای مسیر یابی به شمار می رود.

مقدمه ای بر ردیابی

GPS چیست؟

سيستم مكان يابي جهانی ( Global Positioning System ) يك سيستم هدايت ( ناوبري ) ماهواره ای بوده  و قابلیت موقعيت یابی دقيق شما را بر روي زمين در هر زمان، در هر مکان دارد.

ردیاب خودرو چگونه کار می کند

در سامانه ردیاب خودرو از gps برای دست آوردن طول و عرض جغرافیایی استفاده می شود. از سیمکارت نیز برای ارسال اطلاعات به صاحب آن استفاده می شود. با استفاده از تكنولوژي AVL (ترکیب کاری gps و سیمکارت) می‌توان جابجایی اشیاء قابل حمل از قبیل، خودروهاي پلیس، خودروهای ساختمان، خودروهاي كارشناسان بازدید، تاكسی سرویس هاي سطح شهر، آژانس های درون و برون شهری، اتوبوس ها، خودروهای نظارتی و اجرایی، خودروهای حمل زباله و مواردی از این قبیل را كنترل كرد.

AVLS چیست؟

Automatic Vehicle Location System كه به اختصار AVLS نامیده می شود به مجموعه ای ازسیستمهاي وسخت افزارهای شناخته شده اطلاق می گردد كه جهت تشخیص و تعیین موقعیت جغرافیایی یك وسیله نقلیه و انتقال اطلاعات موقعیت آن به مكان دیگرجهت استفاده هاي مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرید.

تعیین موقعیت شیء بوسیله سیستم هاي GPS و GPRS ، GSM صورت گرفته و عملیات انتقال داده ها با مكانیسمهایی كه متكی برانتقال رادیویی داده ها ویا تكنولوژی سلولی است انجام می گیرد. كه با استفاده از تكنولوژي AVL به صورت ابزاري می توان مواردی همچون جابجایی اشیاء قابل حمل مانند، خودروهاي پلیس ساختمان، خودروهای كارشناسان بازدید، تاكسی سرویس های سطح شهر، آژانس هاي درون وبرون شهري، اتوبوس ها، خودروهاي نظارتی واجرایی، خودروهاي حمل زباله و ... را كنترل نمود.

تاریخچه سامانه مدیریت ناوگان اندیشه

نسخه اول سامانه مدیریت ناوگان اندیشه در سال 1384 برای استفاده در ماشین های آتش نشانی تولید شد در آن زمان از بستر رادیویی برای انتقال اطلاعات موقعیت ماشین ها استفاده می شد. این روند هم زمان با رشد تکنولوژی و توسعه شبکه تلفن همراه در این سامانه ادامه پیدا کرد و هم اکنون نسخه 9 این سامانه راه اندازی شده است که یکی از پیشرفته ترین سامانه های ردیاب خودرو کشور بوده و مجموعه های مهم دولتی و خصوصی و شخصی کشور از آن بهمره مند می باشند.

تاریخچه سامانه مدیریت ناوگان اندیشه

 

کاربرد سامانه ردیاب خودرو

 • موقعیت یابی خودروها به صورت لحظه ای
 • تعیین سرعت مجاز برای خودرو و ارسال هشدار در صورت عدم رعایت سرعت مجاز
 • مشخص کردن مسیر حرکت و ارسال هشدار در صورت تغییر مسیر (خودروهای مخصوص حمل پول و…)
 • کمک به پلیس برای پیدا کردن خودروهای سرقت شده
 • ثبت برنامه سرویس های دوره ای در سامانه ردیاب خودرو

بخشهای سامانه مدیریت ناوگان اندیشه

سامانه مدیریت ناوگان اندیشه متشکل از دو بخش سخت افزار و نرم افزار می باشد. سخت افزار مورد استفاده در سامانه ردیاب در سه نوع می باشند:

 • نوع اول - دستگاه AVLS : این دستگاه متشکل از GPS و سیم کارت می باشد که در مجموع وظیفه آن دریافت اطلاعات موقعیت متحرک و ارسال آن به سرور مرکزی و یا اجرای فرامین ارسالی از سمت سرور مرکزی می باشد.
 • نوع دوم - دستگاه های ردیاب شخصی : این دستگاه های تقریبا مشابه دستگاهای ردیاب می‌باشند با این تفاوت که ابعاد آن کوچکتر بوده و بسته به قیمت آن، باطری داخلی آن از ظرفیت بالاتری برخوردار می باشد. بیشتر استفاده از این نوع دستگاه ها، ردیابی اشخاص و یا حیوانات و یا حتی بسته ها می باشد.
 • نوع سوم - ردیابی از طریق موبایل : از آنجا که بیشتر موبایل‌ها، مجهز به GPS می باشند، از اینرو در این روش با نصب نسخه نرم افزار سرویس موبایل ردیاب‌اندیشه، علاوه بر امکان ردیابی موبایل، قابلیت های فراوانی در اختیار کاربر قرار می گیرد. این روش ارزانترین روش ردیابی می باشد.

بخش نرم افزاری سامانه ردیاب خودرو

نرم افزارهای سامانه ردیابی خودرو اندیشه به شرح ذیل می باشد:

نسخه سرور سامانه مدیریت ناوگان

دستگاه ها در هر نوعی که باشند، اطلاعات خود را به مرکزی ارسال می نمایند و در آن مرکز، نرم افزاری وجود دارد که مرتبا“ به اطلاعات ارسالی از سمت دستگاه ها گوش داده و اطلاعات دریافتی را مورد تحلیل قرار می دهد و در بانک اطلاعاتی سامانه ثبت می نماید و بعضا نتایج این تحلیل‌ها را به خود دستگاه و یا برای مراکز و افراد دیگر گزارش می کند. در نسخه سرور سامانه مدیریت ناوگان، علاوه بر انجام تمامی این فرایندها و تحلیل ها، تحلیل های جغرافیایی نیز بر روی اطلاعات ارسالی صورت می‌پذیرد. این تحلیل ها براساس لایه های GIS و یا همان نقشه های برداری که شرکت تهیه نموده است و یا از طرف مشتری به نرم افزار وارد شده اند، صورت می پذیرد. در مثالی ساده در نسخه سرور به محض دریافت موقعیت جغرافیایی یک خودرو، نرم افزار استان، شهرستان، شهر، راه و کیلومتراژ راه آن را نیز تشخیص داده و در پایگاه داده نرم افزار ذخیره می نماید.

 

نسخه سرور سامانه مدیریت ناوگان

نسخه وب سامانه مدیریت ناوگان اندیشه

نسخه وب سامانه ردیابی خودرو اندیشه، رابطه اصلی کاربر با اطلاعات ارسالی از سمت دستگاه ها می باشد. آنچه در این نسخه قابل اهمیت می باشد به شرح زیر می باشد:

 

نسخه وب سامانه مدیریت ناوگان اندیشه

 • تعریف انواع خودرو و نیز کاربردهای RFID متصل بر روی تجهیزات در سامانه مدیریت ناوگان: سامانه ردیاب خودرو علاوه بر مدیریت حمل و نقل، قابلیت مدیریت اطلاعات ارسالی از دستگاه های RFID را نیز دارا می باشد. برای دسته بندی خودروها در این بخش انواع خودروها و نیز کاربرد تگ RFID نصب شده، تعریف می گردد.

 

تعریف انواع خودرو و نیز کاربردهای RFID متصل بر روی تجهیزات در سامانه مدیریت ناوگان

سامانه جامع مدیریت ناوگان و عملکرد ماشین آلات سازمان پسماند شهرداری تهران (بیش از 3400 خودرو) سامانه جامع مدیریت ناوگان و عملکرد ماشین آلات شرکت شهربان شهرداری تهران (بیش از 400خودرو) سامانه مدیریت ناوگان بنیاد شهید شهرستانهای استان تهران سامانه مدیریت ناوگان شرکت گاز استان بوشهر سامانه مدیریت ناوگان شرکت گاز استان خراسان جنوبی سامانه مدیریت ناوگان اداره کل راه و شهرسازی استان تهران سامانه مدیریت ناوگان شهرداری منطقه 22 تهران سامانه مدیریت ناوگان شهرداری منطقه 18 تهران سامانه مدیریت ناوگان شرکت آب و فاضلاب استان البرز سامانه مدیریت ناوگان شرکت آب و فاضلاب شهرستان کاشان سامانه مدیریت ناوگان شرکت آب منطقه اصفهان سامانه مدیریت ناوگان شرکت آب منطقه قزوین سامانه مدیریت ناوگان خطوط لوله نفت خرم آباد سامانه مدیریت ناوگان خطوط لوله نفت خوزستان سامانه مدیریت ناوگان شرکت زمزم و بیش از ده های سازمان و شرکت دیگر...

مدیریت کاربران سامانه مدیریت ناوگان اندیشه

در این بخش ضمن تعریف کاربر، دسترسی او به قسمتهای مختلف سامانه مدیریت ناوگان و نیز نسخه وب و موبایل تعریف می شود.

مدیریت کاربران سامانه مدیریت ناوگان

 

در نرم افزار مدیریت ناوگان امکان تعیین دسترسی کاربر به هر بخش و ناحیه وجود داشته و کلیه فعل انفعال صورت پذیرفته ناشی از کاربر در سامانه ثبت و نگهداری می شود.

 

مدیریت کامل بر سطح دسترسی کاربران در سامانه مدیریت ناوگان

تعریف گروه خودرو و ناحیه عملکردی خودرو در سامانه مدیریت ناوگان

علاوه بر تعریف نوع خودرو، برای ایجاد قابلیت گروه بندی کاربری خودروها، در سامانه مدیریت ناوگان بخش تعریف گروه خودرو نیز تعبیه گردیده است.

 

 تعریف گروه خودرو و ناحیه عملکردی خودرو در سامانه مدیریت ناوگان

ثبت و ویرایش گروه خودرو و ناحیه عملکردی خودرو در سامانه مدیریت ناوگان

تعریف شناسنامه خودرو در سامانه ردیاب خودرو

در نرم افزار ردیاب شناسنامه کامل خودرو ثبت و مدیریت می‌شود.

 

تعریف شناسنامه خودرو در سامانه مدیریت ناوگان

مدیریت کامل بر متحرکهای تحت نظارت کاربر در سامانه مدیریت ناوگان

در نرم افزار می توان دسترسی کاربر به اطلاعات متحرکها اعم از خودروها و یا افراد را تعیین نمود.

 

 مدیریت کامل بر متحرکهای تحت نظارت کاربر در سامانه مدیریت ناوگان

مدیریت سرویس موبایل در سامانه ردیاب خودرو

در این قسمت مشخصات کاربری که رهگیری آن از طریق سرویس اندروید نصب شده بر روی موبایل او انجام می پذیرد، ثبت می گردد.

 

مدیریت سرویس موبایل در سامانه مدیریت ناوگان

ثبت شناسنامه RFID در سامانه مدیریت ناوگان

در جهت مدیریت بر عملکرد تگ های RFID که توسط ماشین آلات گزارش گردیده است، در این قسمت شناسنامه هر تگ ثبت می گردد.

 

ثبت شناسنامه RFID در سامانه مدیریت ناوگان

نمایش لحظه به لحظه وقایع و رخدادها در سامانه مدیریت ناوگان

هر گونه رخ داد غیر استاندارد، نظیر تخطی از سرعت مجاز، خروج از محدوده و یا مسیر تعیین شده، ورود به محدوده و یا مسیر خاص، توقف غیر مجاز و ... بعنوان وقایع در سامانه مدیریت ناوگان ثبت و بلافاصله در سامانه همراه با موقعیت آن نمایش داده می‌شود. علاوه برآن امکان ارسال پیامک برای افراد خاص در این شرایط برای سامانه وجود دارد.

 

نمایش لحظه به لحظه وقایع و رخدادها در سامانه مدیریت ناوگان

نمایش لحظه به لحظه موقعیت خودروها در سامانه مدیریت ناوگان

نرم افزار در هر لحظه آخرین موقعیت خودروها را بر روی نقشه نمایش داده و امکان ترسیم مسیر حرکتی آنها و تولید گزارش های متنوع از این فعالیت را برای کاربر فراهم می سازد.

 

نمایش لحظه به لحظه موقعیت خودروها در سامانه مدیریت ناوگان

نمایش لحظه به لحظه موقعیت افراد در سامانه مدیریت ناوگان

سرویس اندروید نصب شده بر روی گوشی کاربر به صورت خودکار، آخرین موقعیت کاربر را به سرور ارسال و در نسخه وب امکان رهگیری افراد میسر می باشد.

 

نمایش لحظه به لحظه موقعیت افراد در سامانه مدیریت ناوگان

تحلیل حرکتها و تولید گزارش های متنوع در سامانه مدیریت ناوگان

در نرم افزار ردیاب خودرو  امکان اجرای انواع جستجو و پرس و جو بر روی سابقه حرکتی متحرک وجود داشته و می توان نتیجه این جستجو را به نرم افزار اکسل نیز انتقال داد.

 

تحلیل حرکتها و تولید گزارش های متنوع در سامانه مدیریت ناوگان

ثبت برنامه سرویس های دوره ای در سامانه مدیریت ناوگان

در سامانه امکان تعریف انواع سرویس های دوره ای که سررسید آنها براساس کیلومتراژ و یا زمان و یا ترکیبی از آنها می باشد وجود دارد. بدیهی است سامان هشدارهای لازم در خصوص اجرای این سرویس ها را در زمان مقرر اعلام می دارد.

مانیتورینگ سنسورها در سامانه مدیریت ناوگان

هر گونه تغییر در وضعیت سنسورها قابل رهگیری و مدیریت می باشد و از این طریق گزارش های متنوعی در سامانه تولید می گردد.

گزارش های سامانه مدیریت ناوگان

در سامانه چندین گزارش متنوع وجود دارد که بعضی از این گزارش های عبارتند از:

گزارش کارکرد روزانه در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش کارکرد روزانه در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش خالص کارکرد روزانه در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش خالص کارکرد روزانه در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش محل توقف ها در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش محل توقف ها در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش مسافت طی شده روزانه در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش مسافت طی شده روزانه در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش کارکرد ماهیانه در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش کارکرد ماهیانه در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش تجمعی کارکرد خودروها در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش تجمعی کارکرد خودروها در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش عملکرد RFID در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش عملکرد RFID در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش آمار تخلف های رانندگان در سامانه مدیریت ناوگان

 

2-15-8.گزارش آمار تخلف های رانندگان در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش عملکرد جاروب براساس سنسورهای جاروب،آب پاش،مکنده در سامانه مدیریت ناوگان

 

گزارش عملکرد جاروب براساس سنسورهای جاروب

گزارش وقایع رخ داده برای خودرو در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش وقایع رخ داده برای خودرو در سامانه مدیریت ناوگان

گزارش عملکرد جمع آوری زباله بیمارستانی در سامانه مدیریت ناوگان

 

گزارش عملکرد جمع آوری زباله بیمارستانی در سامانه مدیریت ناوگان

نسخه موبایل سامانه مدیریت ناوگان

در نسخه موبایل سامانه ردیاب کاربر می تواند مدیریت بر موقعیت و مشخصات متحرکهای تحت کنترل خود را داشته و انواع گزارش ها را از آن دریافت نماید. این نسخه دارای قابلیت های زیر می باشد:

نسخه موبایل سامانه مدیریت ناوگان

نمایش آخرین موقعیت متحرک و یا شخص هم به صورت توضیحی و هم به صورت نمایش بر روی نقشه

 

نمایش آخرین موقعیت متحرک و یا شخص هم به صورت توضیحی و هم به صورت نمایش بر روی نقشه

تهیه گزارش های کارکرد روزانه، ماهیانه و یا دوره ای در نسخه موبایل سامانه مدیریت ناوگان

 

تهیه گزارش های کارکرد روزانه، ماهیانه و یا دوره ای در نسخه موبایل سامانه مدیریت ناوگان

نسخه سرویس موبایل سامانه مدیریت ناوگان

همانطور که در مقدمه توضیح داده شد، سامانه ردیاب خودرو تولید شده توسط شرکت رایان اندیشه نصر مجهز به سرویسی است که این سرویس نرم افزاری بر روی موبایل نصب می شود و از طریق آن امکانات زیر فراهم می شود:

 1. ارسال موقعیت موبایل براساس شرایط زمانی و یا فاصله ای
 2. ارسال تعداد قدم طی شده توسط شخص در طی هر فاصله زمانی
 3. ارسال مسافت طی شده در طی هر فاصله زمانی
 4. امکان به صدا در آورد صدای گوشی موبایل از طریق فرمانی که از سمت نسخه وب
 5. صادر می شود وتنها از طریق مالک گوشی
 6. امکان ارسال پیام نوشتاری امن به یک یا چند گوشی به صورت هم زمان بدون
 7. استفاده از بستر SMS
 8. امکان صدور فرمان حذف اطلاعات از گوشی از طریق (Factory reset)

نسخه سرویس موبایل سامانه مدیریت ناوگان

 1. شرکت گاز استان لرستان
 2. شرکت گاز استان بوشهر
 3. شرکت گاز استان هرمزگان
 4. شرکت گاز استان خراسان جنوبی
 5. شرکت گاز استان تهران
 6. سامانه جامع مدیریت ناوگان و عملکرد ماشین آلات سازمان پسماند شهرداری تهران (بیش از 3400 خودرو)
 7. سامانه جامع مدیریت ناوگان و عملکرد ماشین آلات شرکت شهربان شهرداری تهران (بیش از 400خودرو)
 8. سامانه مدیریت ناوگان بنیاد شهید شهرستانهای استان تهران
 9. سامانه مدیریت ناوگان شرکت گاز استان بوشهر
 10. سامانه مدیریت ناوگان شرکت گاز استان خراسان جنوبی
 11. سامانه مدیریت ناوگان اداره کل راه و شهرسازی استان تهران
 12. سامانه مدیریت ناوگان شهرداری منطقه 22 تهران
 13. سامانه مدیریت ناوگان شهرداری منطقه 18 تهران
 14. سامانه مدیریت ناوگان شرکت آب و فاضلاب استان البرز
 15. سامانه مدیریت ناوگان شرکت آب و فاضلاب شهرستان کاشان
 16. سامانه مدیریت ناوگان شرکت آب منطقه اصفهان
 17. سامانه مدیریت ناوگان شرکت آب منطقه قزوین
 18. سامانه مدیریت ناوگان خطوط لوله نفت خرم آباد
 19. سامانه مدیریت ناوگان خطوط لوله نفت خوزستان
 20. سامانه مدیریت ناوگان شرکت زمزم
 21. و بیش از ده های سازمان و شرکت دیگر...

سئوال : خدمات شرکت در خصوص سامانه مدیریت ناوگان به چه صورت می باشد؟

جواب :شرکت به دو روش در این خصوص ارائه خدمت می نماید.

روش اول : ارائه سرویس مدیریت ناوگان. در این روش مشتری به صورت آبونمان ماهیانه هزینه های استفاده از نرم افزارها را پرداخت می نماید و شرکت تامین سرور و پهنای باند و ترافیک اینترنت سمت سرور را متقبل می گردد.

روش دوم : فروش نرم افزار که در این روش نسخه سرور و وب سامانه در محل سرور های مشتری نصب و تحویل می گردد.

سئوال : GIS سامانه مدیریت ناوگان چیست

جواب : برای GIS سامانه از سرور GeoServer استفاده می نماید. از اینرو در صورت فراهم بودن نقشه های GIS،  این بخش سامانه هیچ محدودیتی در خصوص مدیریت بر لایه ها نخواهد داشت. در عین حال در صورت عدم وجود نقشه، سامانه می تواند از نقشه های Offline گوگل و ... استفاده نماید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *